2020-21 Eğitim Öğretim Yılı İlk Divan Toplantımızı Balçovada Gerçekleştirdik


651 | 05.09.2020
| |

Tedbirler kapsamında açık havada gerçekleştirdiğimiz toplantımıza Şube Yönetim Kurulumuz, İlçe Temsilcilerimiz, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanımız ve Genç Memur-Sen İl Temsilcimiz katıldı. Toplantıda yeni eğitim öğretim yılı, sendikal faaliyetler ve salgın sürecinin eğitim üzerindeki yansımalarına dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Eğitim çalışanlarının sorunlarına ve 2020-21 Eğitim-Öğretim yılına değinen Şube Başkanımız Ali Kaya, “Salgınla mücadele sürecinde eğitim çalışanlarımızla birlikte Vefa Sosyal Destek grupları başta olmak üzere, kamu yararının görüldüğü her alanda ve faaliyette fedakârlık göstererek görev aldık. Girdiğimiz yeni eğitim-öğretim süreci itibariyle uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin beraber yürütülmesi planlanmaktadır. Bu süreçte eğitim çalışanlarımız kendilerine her zamankinden daha fazla sorumluluk düştüğünün bilincindedirler. Fakat son dönemlerde eğitim çalışanlarımıza ve yöneticilerimize asli görevlerinin dışındaki verilen ek görevler sürecin yönetimi açısından sıkıntılar doğurmakta ve çalışanlarımızın motivasyonlarını olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu konuda il genelinde çalışmalarımız ve istişarelerimiz devam etmektedir. Okullarda sağlıklı bir eğitim ortamının oluşturulması için okulların yardımcı personel ve bütçe ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Başta Genel Merkezimiz olmak üzere bu konuyu da her alanda ısrarla tekrarlıyoruz ve ‘Çerçevenin içi doldurulmalıdır’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında imzaladığımız mutabakatlara da değinen Başkanımız, “Yıllardır sürdürdüğümüz yetkimizi bu yılda devam ettirdik. Sendikamız tabii ki sadece İzmir’de değil Türkiye genelinde 80 ilde yetkiyi perçinlemiş durumdadır. Bu başarının temelini gayretlerimiz, kazanımlarımız, kültürel ve sosyal olarak yaptığımız çalışmalar ve eğitim çalışanlarıyla birlikte yürüyüşümüz oluşturuyor. Yetkide emeği olan sizlere, ilçe yönetimlerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni Eğitim-Öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyor, sağlıklı ve huzurlu bir sene geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Toplantıda söz alan İlçe Temsilcilerimiz teşkilatın beklentilerini ve son dönemde yaşanan sorunlar olan İlçe emri talebi, Tayin ve Tayin iptali talebi, İkinci il dışı talebi, Mazerete binaen il dışı tayin iptali taleplerini dile getirdiler. Genel Merkezimiz öncülüğünde verilen mücadele sonucu talep ettiğimiz İl Emri talimatının gerçekleşmesinin teşkilatta büyük bir sevinçle karşılandığını da belirttiler.

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanımız Emine Şatır, “Eğitim çalışanlarının yarıdan fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Bu yüzden kadın çalışanlarımızın sendikal alanda daha çok var olabilmesi için örgütlü gücümüzü büyütmek zorundayız. Şu anda sahada kadınlar komisyonu olarak sendikacı kadın sayısını arttırmak, temsilde sorumluluk almak, teşkilatlanmada kadın oranını arttırmak önceliklerimiz arasında” ifadelerini kullandı.

Genç Memur-Sen İl Temsilcimiz Tuncay Küçükdanacı, “Geçtiğimiz yıl başarıyla sürdürdüğümüz ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projemize bu yıl uzaktan okumalarla devam etmeyi planlıyoruz. Uzaktan eğitim sürecini daha verimli hale getirmeyi planlıyor ve geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla katılım sağlanmasını bekliyoruz. Bir diğer planımız ise Akademik Düşünce ve Eğitim Merkezleri’nin (ADEM Toplulukları) teşkilatlanma çalışmalarını üniversitelerimizde hızlandırmaktır. Katip Çelebi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ADEM teşkilatlarımızı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Şube Sekreterimiz Ali Bilgiç, Şube Başkan Yardımcılarımız Hasan Vermez, Musa Gürbüz ve Fatih Geyik eğitim gündemi ve sendikal faaliyetlere dair bilgi veren konuşmalar yaparak teşkilata öneri ve tavsiyelerde bulundular.

Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcımız Ali Serkan Atlan, üyelik işlemleriyle ilgili temsilcilerimize çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.

Son olarak Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcımız Alper Özcan da, sendikamız faaliyetlerinin takip edildiği sosyal medya hesaplarımızın önemi ve takibi noktasında önemli hususları içeren bir anlatım gerçekleştirdi.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top