İzmir 1 Şubesi

Bornova Teşkilat Buluşmamız yapıldı

Bornova iş yeri temsilcilerimiz ve yöneticilerimizle teşkilat buluşmamız, Başkanımız Ali Musa Bina, Başkan Vekilimiz Ali Kaya, Başkan Yardımcılarımız Lütfü Ülver, Yusuf Bilir ve ilçe temsilcimiz Oktay Taşdemir'in katılımıyla Bornova Mektebim Koleji'nde yapıldı.

Başkanımız Ali Musa Bina'nın programdaki konuşmasından bazı satır başları şu şekilde;

Eğitimi yakından izliyor ve değerlendiriyoruz

"Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası ve sivil toplum örgütü olmanın bilinciyle eğitim sistemini izleme ve değerlendirme sorumluluğuna oldukça önem atfediyoruz. Bu çerçevede, 2016 yılında Eğitime Bakış 2016: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu, 2017 yılında ise Yükseköğretime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu hazırladık ve kamuoyuyla paylaştık. İki rapor da kamuoyunun, eğitimcilerin, akademisyenlerin ve karar alıcıların dikkatini çekmiş ve yeni tartışmalara vesile olmuştur. Eğitim sistemimizdeki en önemli gelişmelerden biri derslik, şube ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında görülen azalmadır. Şube ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında OECD ortalamasına yaklaşıldığı görülmektedir. Bu alanlarda öne çıkan husus ise bölgesel ve illere göre şube ve öğretmen başına düşen öğrenci oranlarının önemli oranda farklılaşmasıdır. Bundan dolayı, öğretmen ataması ve derslik yapımında dezavantajlı bölgelere öncelik verilmesi gerekmektedir. Diğer bir husus ise, halen ikili eğitim var olmaya devam etmektedir. Orta Vadeli Programda hedeflendiği gibi, kısa sürede ikili eğitimin sona erdirilmesini umuyoruz.

Asıl bakanlığın performansını konuşalım

MEB'in performans değerlendirme sistemini rafa kaldıracak hamlesi gelmezse bu hatalı performans değerlendirme yöntemi konusunda ‘eylemlilik dahil’ her türlü tepkiyi ortaya koyacağımızı ifade etmiştik. Kendi performansı konuşulmayacak kadar kötüyken, zaten itibari yerlere düşmüş öğretmenin motivasyonunu toparlayım demek yerine iyice öğretmeni yerin dibine sokan uygulamalar derhal son bulmalı, MEB önce kendi performansını masaya yatırmalıdır. Bir gün umuyorum ki, tebeşir tozu yutmuş, içimizden bir öğretmen bakanımız olur.

Birlik ve beraberliğiniz için teşekkürler

Sendikal anlamda Bornova teşkilatımızın başarısını önümüzdeki mutabakat sürecinde de sürdüreceğine inanıyorum. Kişilerin tek başına başarılı olma devri çoktan geçti, artık ekibin, birlik ve beraberliğin başarıya götürdüğü dönemdeyiz. Bornovamız, her zaman birlik ve beraberliğe önem veren diri bir teşkilat oldu. Bunun farkındayız ve tüm teşkilatlarımızda bu düsturu bozmadan, kalp kırmadan, sorunlara çözüm odaklı çalışmamızla sendikal davamızı sürdüreceğiz."

Başkanımızın konuşmasının ardından soru-cevap şeklinde programımız devam etti. MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH ile birlikte koordine ettiğimiz "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesi hakkında sunumla teşkilat buluşmamız sona erdi.